Ostatnia aktualizacja: 14.08.2018 r., godz. 10:01
         Ilość wizyt w ciągu ostatnich 30 dni - 183.206
Wyszukiwarka
Instrukcja wyszukiwania
Roczniki: 2012 2013 2014 2015 2016 2017 2018
Aktualnie jesteś: Serwis Głównego Księgowego (strona główna)  »  
WYJAŚNIENIA RESORTOWE  »  Obowiązek sporządzania dokumentacji cen transferowych przez podmioty powstałe ...
TERMINARZ
DLA FIRM
TERMINARZ
DLA BUDŻETÓWKI

POMOCE PODATNIKA

 
A A A  
otwórz artykuł w nowym oknie drukuj artykuł
12.06.2018

Obowiązek sporządzania dokumentacji cen transferowych przez podmioty powstałe z przekształcenia

W odpowiedzi na interpelację poselską nr 22035, zawartej w piśmie z 25 maja 2018 r., nr DCT2.054.3.2018 Minister Finansów odniósł się do problematyki obowiązku sporządzania dokumentacji cen transferowych przez podmioty powstałe z przekształcenia. A dokładnie czy podatnicy wymienieni w art. 9a ust. 1c pkt 2 i 3 updop są obowiązani do sporządzania dokumentacji cen transferowych za pierwszy rok podatkowy oraz w jaki sposób mają ustalić limit określony w art. 9a ust. 1 pkt 1 updop?

Chodzi tu o podatnika utworzonego:

  • w wyniku przekształcenia spółki niebędącej osobą prawną, albo
     
  • przez osoby fizyczne, które wniosły na poczet kapitału nowo utworzonego podmiotu uprzednio prowadzone przez siebie przedsiębiorstwo albo składniki majątku tego przedsiębiorstwa o wartości przekraczającej łącznie równowartość w złotych kwoty co najmniej 10.000 euro.

Minister Finansów wyjaśnił, że dla wymienionych podatników ustawodawca przyjął zasadę kontynuacji. Podatnicy ci są więc obowiązani do sporządzenia dokumentacji podatkowej za pierwszy rok podatkowy, jeżeli zostaną spełnione przesłanki określone w art. 9a ust. 1 pkt 1 updop, z uwzględnieniem przepisu art. 9a ust. 1a updop.

W odniesieniu do przesłanek określonych w art. 9a ust 1 pkt 1 updop progi, po przekroczeniu których powstaje obowiązek sporządzenia dokumentacji podatkowej, ustala się dla:

1) podatników, o których mowa w art. 9a ust. 1c pkt 2 updop uwzględniając przychody lub koszty spółki niebędącej osobą prawną w roku obrotowym tej spółki poprzedzającym przekształcenie,

2) podatników, o których mowa w art. 9a ust. 1c pkt 3 updop uwzględniając przychody lub koszty osoby fizycznej w roku obrotowym poprzedzającym wniesienie przedsiębiorstwa albo składników majątku tego przedsiębiorstwa na poczet kapitału nowo utworzonego podmiotu.

Dodatkowo, w związku z art. 9a ust. 1a updop, podatnik powstały w okolicznościach określonych w art. 9a ust. 1c pkt 2 albo pkt 3 updop będzie obowiązany sporządzić dokumentację podatkową w pierwszym roku podatkowym, bez względu na wysokość osiągniętych w roku podatkowym poprzedzającym powstanie podatnika przychodów lub poniesionych kosztów, w rozumieniu przepisów o rachunkowości, jeżeli za rok obrotowy poprzedzający powstanie podatnika istniał obowiązek sporządzenia dokumentacji podatkowej.

Redakcja Przeglądu Podatku Dochodowego

Czytaj także:
Ministerstwo Finansów na swojej stronie internetowej (www.mf.gov.pl) przedstawiło praktyczne wyjaśnienia najczęściej poruszanych zagadnień dotyczących obowiązku sporządzania dokumentacji podatkowej. Dotyczą one: 1) (...) (czytaj więcej)
W stanie prawnym obowiązującym do końca 2017 r., podatnikowi prowadzącemu działalność na terenie specjalnej strefy ekonomicznej (SSE) nie przysługiwało prawo do skorzystania (...) (czytaj więcej)
Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej na stronie internetowej www.mpips.gov.pl opublikowało informację w sprawie zmian w przepisach dotyczących związków zawodowych. W informacji tej czytamy, (...) (czytaj więcej)
Jak już kilkakrotnie informowaliśmy, od 19 lipca br. weszły w życie przepisy wprowadzające zmiany w zakresie prawa zaliczania do kosztów uzyskania przychodów (...) (czytaj więcej)
Urlopu zaległego udziela się pracownikowi najpóźniej do 30 września następnego roku kalendarzowego (art. 168 K.p.). Państwowa Inspekcja Pracy w komunikacie zamieszczonym na (...) (czytaj więcej)
Zgodnie z art. 48a ust. 1 ustawy zasiłkowej, w przypadku ubezpieczonego, dla którego podstawę wymiaru składek na ubezpieczenie chorobowe stanowi zadeklarowana kwota (np. przedsiębiorcy), podlegającego (...) (czytaj więcej)
Jak wynika z art. 7b ust. 1 pkt 6 lit. a) ustawy o PDOP (obowiązującego od 1 stycznia 2018 r.), do przychodów z zysków kapitałowych zalicza się przychody (...) (czytaj więcej)
Zgodnie z art. 53 § 1 pkt 1 lit. a K.p. z pracownikiem zatrudnionym u danego pracodawcy krócej niż 6 miesięcy, niezdolnym do pracy wskutek choroby, pracodawca (...) (czytaj więcej)
Z informacji zamieszczonych na stronie internetowej Ministerstwa Finansów (www.mf.gov.pl) wynika, że od 1 lipca 2018 r. wszyscy podatnicy, którzy prowadzą księgi podatkowe (...) (czytaj więcej)
Nie uważa się za koszty uzyskania przychodów wartości własnej pracy podatnika, jego małżonka i małoletnich dzieci, a w przypadku prowadzenia działalności w formie spółki (...) (czytaj więcej)
Pracodawca zatrudniając pracownika pozyskuje, a następnie przechowuje niezbędne w tym zakresie dane osobowe. Na przestrzeni lat przepisy regulujące ich katalog ulegały zmianie, (...) (czytaj więcej)
Zagadnienia związane z wystąpieniem wspólnika ze spółki osobowej (jawnej czy komandytowej) regulują przepisy Kodeksu spółek handlowych. Do tych kwestii odnosi się (...) (czytaj więcej)
W Dzienniku Ustaw z dnia 4 lipca 2018 r., pod poz. 1291, opublikowano ustawę z dnia 15 czerwca 2018 r. o zmianie m.in. ustawy o podatku dochodowym od (...) (czytaj więcej)
Od 1 stycznia 2018 r. do ustaw o podatku dochodowym został wprowadzony "nowy" limit w wysokości 10.000 zł, dotyczący m.in. ulepszeń środków trwałych. Zgodnie (...) (czytaj więcej)
W związku z powszechnym wykorzystaniem systemów natychmiastowej płatności typu np. PayU, w praktyce powstają wątpliwości, czy u sprzedawcy przychód podatkowy powstaje: z chwilą wpływu pieniędzy na (...) (czytaj więcej)
Wynajmowanie przez wspólnika własnego majątku spółce cywilnej, w której jest on wspólnikiem czy świadczenie przez niego usług na rzecz tej spółki (...) (czytaj więcej)
Uregulowania ustawowe Na podstawie art. 15d ust. 1 ustawy o PDOP (i odpowiednio art. 22p ust. 1 ustawy o PDOF), podatnicy nie zaliczają do kosztów uzyskania przychodów (...) (czytaj więcej)
W trakcie procedury udzielenia zamówienia publicznego przetwarzane są dane osobowe wykonawców i podwykonawców. Dane te mogą znajdować się np. w informacjach o osobach, które (...) (czytaj więcej)
Narodowy Fundusz Zdrowia na stronie internetowej (www.nfz.gov.pl) poinformował, że: „Od 1 lipca osoby ze znacznym stopniem niepełnosprawności będą mogły skorzystać (...) (czytaj więcej)
Od 1 stycznia 2018 r. wszyscy czynni podatnicy VAT mają obowiązek przekazywania informacji o ewidencji VAT w formie JPK_VAT. Natomiast od 1 lipca 2018 r. (...) (czytaj więcej)
Z dniem 1 stycznia 2018 r., mocą ustawy z dnia 27 października 2017 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, ustawy o podatku dochodowym (...) (czytaj więcej)
W celu zapewnienia jednolitego stosowania prawa podatkowego przez organy podatkowe Minister Rozwoju i Finansów wydał w dniu 29 grudnia 2017 r. interpretację ogólną nr PT1.8101.5.2017.PSG.622, (...) (czytaj więcej)
 
Sklep internetowy - sklep.gofin.pl

Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o., ul. Owocowa 8, 66-400 Gorzów Wlkp., tel. 95 720 85 40, faks 95 720 85 60
Wydawnictwo Podatkowe GOFIN
Szanowny Użytkowniku !
Prosimy o zapoznanie się z poniższymi informacjami oraz wyrażenie dobrowolnej zgody poprzez kliknięcie przycisku "Zgadzam się".
Pamiętaj, że zawsze możesz wycofać zgodę.

Serwis internetowy, z którego Pani/Pan korzysta używa plików cookies w celu:

  • zapewnienia prawidłowego działania serwisów (utrzymania sesji),

  • analizy statystyk ruchu i reklam w serwisach,

  • zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu wyświetlenia personalizowanych reklam.

Pliki cookies

Są to pliki instalowane w urządzeniach końcowych osób korzystających z serwisu, w celu administrowania serwisem, dostosowania treści serwisu do preferencji użytkownika, utrzymania sesji użytkownika oraz dla celów statystycznych i targetowania behawioralnego reklamy (dostosowania treści reklamy do indywidualnych potrzeb użytkownika). Informujemy, że istnieje możliwość określenia przez użytkownika serwisu warunków przechowywania lub uzyskiwania dostępu do informacji zawartych w plikach cookies za pomocą ustawień przeglądarki lub konfiguracji usługi. Szczegółowe informacje na ten temat dostępne są u producenta przeglądarki, u dostawcy usługi dostępu do internetu oraz w Polityce prywatności i plików cookies.

Administratorzy

Administratorem Pana/Pani danych osobowych w związku z korzystaniem z serwisu internetowego i jego usług jest Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o.

Administratorem danych osobowych w plikach cookies w związku z wyświetleniem analizy statystyk i wyświetlaniem spersonalizowanych reklam jest partner Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Stroer Digital Operations sp. z o.o. (SDO). Odbiorcą informacji z plików cookies są Netsprint S.A., Google LLC oraz spółki zlecające SDO realizację kampanii reklamowej, a także podmioty badające i zliczające tę kampanię. Dane te mogą ponadto zostać udostępnione na rzecz partnerów handlowych SDO.

Jakie ma Pani/Pan prawa w stosunku do swoich danych osobowych?

Wobec swoich danych mają Pan/Pani prawo do żądania dostępu do swoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania danych, prawo do cofnięcia zgody.

Podstawy prawne przetwarzania Pani/Pana danych osobowych

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z wykonaniem umowy

    Umowa w naszym przypadku oznacza akceptację regulaminu naszych usług. Jeśli zatem akceptuje Pani/Pan umowę na realizację danej usługi, to możemy przetwarzać Pani/Pana dane w zakresie niezbędnym do realizacji tej umowy.

  • Niezbędność przetwarzania danych w związku z prawnie uzasadnionym interesem administratora

    Dotyczy sytuacji, gdy przetwarzanie danych jest uzasadnione z uwagi na usprawiedliwione potrzeby administratora, tj. dokonanie pomiarów statystycznych, ulepszania naszych usług, jak również prowadzenie marketingu i promocji własnych usług administratora w serwisie internetowym.

  • Dobrowolna zgoda

    Aby móc wyświetlać spersonalizowane reklamy dopasowane do Pani/Pana zainteresowań, partner Wydawnictwa Podatkowego GOFIN sp. z o.o., Stroer Digital Operations sp. z o.o. musi mieć możliwość przetwarzania Pani/Pana danych. Udzielenie takiej zgody jest całkowicie dobrowolne (nie ma obowiązku jej udzielenia).

Zgoda

W związku z powyższymi wyjaśnieniami prosimy o wyrażenie dobrowolnej zgody na przetwarzanie Pani/Pana danych osobowych w związku z możliwością wyświetlenia reklam dopasowanych do Pani/Pana zainteresowań poprzez kliknięcie w przycisk „Zgadzam się” lub „Nie teraz” w przypadku braku zgody.