Ostatnia aktualizacja: 30.07.2014 r., godz. 11:58  Ilość wizyt w ciągu ostatnich 30 dni - 287.098
BOK tel. 95 720 85 40, Formularz kontaktowy
użytkownik
hasło
Wyszukiwarka
Uwzględnij roczniki: 2010 2011 2012 2013 2014
31 lipca 2014 r. upływa termin na złożenie oświadczenia w sprawie dalszego członkostwa w ofe
 
B.ZASIŁKI CHOROBOWE I INNE ŚWIADCZENIA
 III.Problematyka ustalania podstawy wymiaru zasiłków
A A A  
otwórz artykuł w nowym oknie drukuj artykuł poprzedni temat   powrót do spisu tematów Świadczenia chorobowe i wypadkowe - sgk.gofin.pl   następny temat

Podstawa wymiaru zasiłku macierzyńskiego przysługującego bezpośrednio po zasiłku chorobowym

1) Pracownica przed urlopem macierzyńskim przebywała na długotrwałym zwolnieniu lekarskim. W okresie choroby w zakładzie pracy wprowadzono podwyżkę wynagrodzeń. Czy należy przeliczyć podstawę wymiaru zasiłku macierzyńskiego?

Nie. Podstawę wymiaru zasiłku macierzyńskiego stanowi ta sama kwota, którą przyjęto do obliczenia zasiłku chorobowego wypłacanego przed urlopem macierzyńskim.

Taka zasada postępowania wynika z art. 43 ustawy zasiłkowej. Przepis ten stanowi, że podstawy wymiaru zasiłku nie ustala się na nowo, jeżeli między okresami pobierania zasiłków zarówno tego samego rodzaju, jak i innego rodzaju nie było przerwy albo przerwa była krótsza niż 3 miesiące kalendarzowe.
 

Ważne: Zmiana wysokości wynagrodzenia za pracę, wprowadzona w okresie pobierania zasiłku chorobowego, pozostaje bez wpływu na podstawę wymiaru zasiłku macierzyńskiego wypłacanego po zasiłku chorobowym.


 

Przykład

 

Wynagrodzenie pracownicy określone w umowie o pracę wynosiło 2.000 zł (do sierpnia 2009 r.), a następnie 2.300 zł (od września 2009 r.). Od 1 maja 2010 r. pracownicy przyznano podwyżkę wynagrodzenia do kwoty 2.500 zł. W okresie od 6 kwietnia do 3 sierpnia 2010 r. pracownica chorowała w związku z ciążą. Podstawę wymiaru świadczeń chorobowych stanowiło przeciętne miesięczne wynagrodzenie wypłacone za okres od kwietnia 2009 r. do marca 2010 r. w wysokości 1.876,81 zł, tj.:

   (2.000 zł - 274,20 zł składki na ubezpieczenia społeczne finansowane przez pracownicę) x 5 m-cy = 8.629 zł,

   (2.300 zł - 315,33 zł składki na ubezpieczenia społeczne finansowane przez pracownicę) x 7 m-cy = 13.892,69 zł,

   (8.629 zł + 13.892,69 zł) : 12 m-cy = 1.876,81 zł.

Od 4 sierpnia 2010 r. pracownica przebywa na urlopie macierzyńskim. Podstawę wymiaru zasiłku macierzyńskiego stanowi ta sama kwota, jaka została przyjęta do obliczenia zasiłku chorobowego, tj. 1.876,81 zł.

2) Zgodnie z zapisem umieszczonym w regulaminie wynagradzania, dodatek stażowy przysługuje pracownikom za dni przepracowane oraz za okresy niezdolności do pracy z powodu choroby i opieki. Pracownica chorowała przez cały okres ciąży, a obecnie nabyła prawo do zasiłku macierzyńskiego. Czy powinniśmy ustalić nową podstawę wymiaru zasiłku macierzyńskiego?

Nie należy ustalać nowej podstawy wymiaru zasiłku macierzyńskiego, do którego prawo powstało po okresie pobierania zasiłku chorobowego. Podstawa wymiaru zasiłku macierzyńskiego podlega jednak odpowiedniemu przeliczeniu poprzez uwzględnienie w niej dodatku stażowego.
 

Ważne: Nową podstawę wymiaru zasiłku ustala się wówczas, gdy pomiędzy okresami pobierania zasiłków wystąpiła przerwa trwająca co najmniej 3 miesiące kalendarzowe (art. 43 ustawy zasiłkowej).

W sytuacji przedstawionej w pytaniu nie wystąpiły okoliczności uzasadniające ustalenie nowej podstawy wymiaru zasiłku macierzyńskiego. Do obliczenia jego wysokości należy przyjąć wynagrodzenie za miesiące poprzedzające okres wypłaty zasiłku chorobowego. Jednakże podstawę wymiaru zasiłku macierzyńskiego należy przeliczyć dodając do tego wynagrodzenia dodatek stażowy. Tak wynika z art. 41 ust. 1 ustawy zasiłkowej. Przepis ten stanowi, że w podstawie wymiaru zasiłku nie uwzględnia się składników wynagrodzenia, do których pracownik zachowuje prawo w okresie pobierania tego zasiłku. Taka właśnie sytuacja wystąpiła w przypadku, o którym mowa w pytaniu. Zgodnie z przepisami płacowymi, pracownica zachowywała prawo do dodatku stażowego przez cały okres pobierania wynagrodzenia za czas choroby, a następnie zasiłku chorobowego. W okresie korzystania z urlopu macierzyńskiego dodatek stażowy nie będzie wypłacany (pracownica nie zachowuje do niego prawa w tym okresie). Ponieważ jest to oskładkowany składnik wynagrodzenia, należy uwzględnić go w podstawie wymiaru zasiłku macierzyńskiego.
 

 

Przykład

 

Pracownica otrzymuje wynagrodzenie w stałej miesięcznej wysokości 2.700 zł oraz dodatek stażowy w wysokości 10% płacy zasadniczej, tj. 270 zł. Dodatek jest wypłacany m.in. za okresy niezdolności do pracy z powodu choroby i opieki, ale nie przysługuje za okresy urlopu macierzyńskiego (ulega proporcjonalnemu zmniejszeniu).

W okresie od 6 kwietnia do 23 lipca 2010 r. pracownica była niezdolna do pracy z powodu choroby. Podstawę wymiaru świadczeń chorobowych stanowiło przeciętne miesięczne wynagrodzenie za okres od kwietnia 2009 r. do marca 2010 r. w wysokości 2.329,83 zł, według wyliczenia: [(2.700 zł - 370,17 zł składki na ubezpieczenia społeczne finansowane przez pracownicę) x 12 m-cy] : 12 m-cy = 2.329,83 zł.

Przez cały okres choroby pracownica otrzymywała - obok świadczeń chorobowych - dodatek stażowy w pełnej wysokości. Począwszy od 24 lipca 2010 r. nabyła prawo do zasiłku macierzyńskiego, w którego podstawie wymiaru należało uwzględnić kwoty dodatku stażowego wypłaconego za okres od kwietnia 2009 r. do marca 2010 r. (dodatek nie będzie wypłacany w okresie urlopu macierzyńskiego). Przeliczona podstawa wymiaru zasiłku macierzyńskiego wyniosła 2.562,81 zł, zgodnie z wyliczeniem:

[(2.700 zł + 270 zł) - 407,19 zł] = 2.562,81 zł,

(2.562,81 zł x 12 m-cy) : 12 m-cy = 2.562,81 zł.


 
B.ZASIŁKI CHOROBOWE I INNE ŚWIADCZENIA
 III.Problematyka ustalania podstawy wymiaru zasiłków
A A A  
otwórz artykuł w nowym oknie drukuj artykuł poprzedni temat   powrót do spisu tematów Świadczenia chorobowe i wypadkowe - sgk.gofin.pl   następny temat

Sklep internetowy - sklep.gofin.plSklep internetowy - sklep.gofin.pl

Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o., ul. Owocowa 8, 66-400 Gorzów Wlkp., tel. 95 720 85 40, faks 95 720 85 60