Ostatnia aktualizacja: 16.09.2014 r., godz. 08:57  Ilość wizyt w ciągu ostatnich 30 dni - 286.248
BOK tel. 95 720 85 40, Formularz kontaktowy
użytkownik
hasło
Wyszukiwarka
Uwzględnij roczniki: 2010 2011 2012 2013 2014
SPIS NUMERÓW CZASOPISMA
Rocznik
Dodatki do czasopisma
PORADNIK VAT
 
A.OBRÓT KRAJOWY
 I.Jak w praktyce stosować nowe przepisy w sprawie VAT?
A A A  
otwórz artykuł w nowym oknie drukuj artykuł   powrót do spisu treści czasopisma  

"Faktura" czy "Faktura VAT"

Czy po zmianie przepisów mogę dalej wystawiać faktury oznaczone jako "faktura VAT" czy muszę zmienić oprogramowanie? [pytanie z forum nr 689501]

W związku ze zmianą brzmienia przepisu § 5 rozporządzenia w sprawie faktur, prawodawca posługuje się obecnie określeniem "faktura" a nie jak dotąd "faktura VAT". Na etapie projektu zmian do tego rozporządzenia, wielu ekspertów podatkowych sygnalizowało, iż w związku z tym konieczna będzie od początku 2013 r. zmiana oprogramowania i dostosowanie go do projektowanych zmian w rozporządzeniu.

Warto jednak pamiętać, że § 5 rozporządzenia w sprawie faktur wymienia jedynie konieczne elementy, jakie powinien zawierać dokument będący fakturą. Nie ma przeszkód, aby podatnik na każdym takim dokumencie - oczywiście poza elementami obowiązkowo umieszczanymi - dodał też inne, własne oznaczenia. Nie będzie zatem błędem oznaczanie faktur jako "faktura VAT".

Ministerstwo Finansów w broszurze informacyjnej wyjaśniło wprost, iż: "(…) pomimo zniesienia obowiązku podawania niektórych danych w fakturze, podatnicy, którzy np. obecnie oznaczają faktury wyrazami «faktura VAT» nadal będą mogli to czynić w nowym stanie prawnym (…)".


A A A  
otwórz artykuł w nowym oknie drukuj artykuł   powrót do spisu treści czasopisma  

Sklep internetowy - sklep.gofin.plSklep internetowy - sklep.gofin.pl

Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o., ul. Owocowa 8, 66-400 Gorzów Wlkp., tel. 95 720 85 40, faks 95 720 85 60