Ostatnia aktualizacja: 24.10.2014 r., godz. 13:26  Ilość wizyt w ciągu ostatnich 30 dni - 362.025
BOK tel. 95 720 85 40, Formularz kontaktowy
użytkownik
hasło
Wyszukiwarka
Uwzględnij roczniki: 2010 2011 2012 2013 2014

SPIS NUMERÓW CZASOPISMA

Rocznik
Dodatki do czasopisma
UBEZPIECZENIA I PRAWO PRACY
 
C.PRAWO PRACY
 VII.Wynagrodzenia i inne należności pracownicze
A A A  
otwórz artykuł w nowym oknie drukuj artykuł poprzedni artykuł   powrót do spisu treści czasopisma   następny artykuł

Jak postąpić w razie zbiegu zajęć komorniczych o charakterze niealimentacyjnym?

Do wynagrodzenia pracownika, które jest zajęte przez komornika sądowego na poczet należności niealimentacyjnych zostało skierowane przez innego komornika kolejne zajęcie, również z tytułów pozaalimentycyjnych. Jakie czynności powinien podjąć pracodawca?

Pracodawca jest obowiązany zawiadomić komorników o zaistniałej sytuacji i do czasu rozstrzygnięcia ich właściwości, przekazywać potrącone kwoty pierwszemu z nich.

W myśl art. 881 K.p.c., komornik przystępuje do egzekucji z wynagrodzenia za pracę przez jego zajęcie. W tym celu zawiadamia dłużnika, że do wysokości egzekwowanego świadczenia i aż do pełnego pokrycia długu nie wolno mu odbierać wynagrodzenia poza częścią wolną od zajęcia ani rozporządzać nim w żaden inny sposób. Dotyczy to w szczególności periodycznego wynagrodzenia za pracę i wynagrodzenia za prace zlecone oraz nagród i premii przysługujących dłużnikowi za okres jego zatrudnienia, jak również związanego ze stosunkiem pracy zysku lub udziału w funduszu zakładowym oraz wszelkich innych funduszach, pozostających w związku ze stosunkiem pracy. Natomiast pracodawcę komornik wzywa, aby w granicach określonych wyżej nie wypłacał dłużnikowi poza częścią wolną od zajęcia żadnego wynagrodzenia, lecz przekazywał zajęte wynagrodzenie wierzycielowi egzekwującemu. Stosownie do okoliczności komornik może też wezwać pracodawcę do przekazywania zajętego wynagrodzenia bezpośrednio jemu.

Ważne: W przypadku gdy do tego samego wynagrodzenia została skierowana kolejna egzekucja niealimentacyjna, przez innego komornika sądowego, pracodawca zawiadamia komorników o tym fakcie, nie zaprzestając przy tym potrąceń i przekazywania należności na poczet pierwszego z zajęć.

Powyższe wynika z art. 882 § 1 pkt 3 K.p.c., który nakłada na pracodawcę obowiązki informacyjne, polegające na zawiadamianiu komornika:

  • czy inne osoby roszczą sobie prawa,
     
  • czy i w jakim sądzie toczy się sprawa o zajęte wynagrodzenie,
     
  • czy oraz o jakie roszczenia została skierowana do zajętego wynagrodzenia egzekucja przez innych wierzycieli.

Pracodawca informuje komornika o tym, że wynagrodzenie jest już zajęte w ciągu tygodnia od otrzymania pisma w sprawie zajęcia wynagrodzenia. Co istotne, żaden przepis prawa nie nakłada na pracodawcę obowiązku rozstrzygania, który komornik jest właściwy dla dalszego prowadzenia egzekucji, ograniczając jego obowiązki do informacyjnych. Tym niemniej sygnalizujemy, że w myśl art. 7731 K.p.c., w przypadku zbiegu egzekucji do tych samych rzeczy, wierzytelności lub praw, dalszą egzekucję prowadzi komornik właściwy według przepisów tego kodeksu. Jeżeli żaden z komorników nie jest właściwy lub właściwych jest kilku komorników, komornik, który później wszczął egzekucję, niezwłocznie przekazuje sprawę komornikowi, który pierwszy wszczął egzekucję, o czym zawiadamia wierzyciela. Komornicy rozstrzygają między sobą powstały zbieg egzekucji, kierując się zasadami określonymi w Kodeksie postępowania cywilnego. Konsekwencją powyższego jest przekazanie sprawy jednemu z nich do łącznego prowadzenia.

  Przykład  

Z wynagrodzenia pracownika zatrudnionego w pełnym wymiarze czasu pracy jest prowadzona egzekucja sądowa na poczet należności innych niż alimentacyjne na łączną kwotę 15.000 zł. W marcu br. do pracodawcy wpłynęło kolejne pismo (od innego komornika) w sprawie zajęcia wynagrodzenia tego samego pracownika na kwotę 6.000 zł na poczet niespłaconej pożyczki bankowej. W miesiącu tym wynagrodzenie pracownika po odliczeniach składkowo-podatkowych wyniosło 6.500 zł.

Pracodawca połowę wynagrodzenia pracownika w kwocie 3.250 zł (1/2 x 6.500 zł), stanowiącą dopuszczalną kwotę potrącenia, przekazał na poczet pierwszego zajęcia. Nie naruszyło to kwoty wolnej od potrąceń (kwoty wolne podawaliśmy w dodatku nr 2 do UiPP nr 2/2012, str. 114-116) ani kolejności potrąceń. Jednocześnie pracodawca poinformował komornika o otrzymaniu kolejnego zajęcia, a w ciągu 7 dniu od otrzymania pisma w sprawie drugiego zajęcia zawiadomił drugiego z komorników o zbiegu egzekucji. Dalsze postępowanie pracodawcy będzie uzależnione od tego, który z komorników będzie właściwy do prowadzenia egzekucji łącznej, co komornicy rozstrzygną między sobą.

Zwracamy uwagę! Komornik, który stwierdzi swą niewłaściwość, w postanowieniu o przekazaniu sprawy zgodnie z właściwością wskazuje komornika rewiru, do którego sprawa zostaje przekazana. Jeżeli w rewirze, do którego sprawa zostaje przekazana, działa więcej niż jeden komornik, doręczając odpis postanowienia stwierdzającego niewłaściwość, komornik jednocześnie wzywa wierzyciela, aby w terminie 7 dni od doręczenia wezwania wskazał komornika, któremu sprawa ma zostać przekazana. Jeżeli wierzyciel w powyższym terminie nie dokona wyboru lub wskaże komornika, który nie jest właściwy, komornik przekazuje sprawę według własnego wyboru. Na wybór komornika z właściwego rewiru dłużnikowi skarga nie przysługuje (art. 7731 § 4 K.p.c.).


A A A  
otwórz artykuł w nowym oknie drukuj artykuł poprzedni artykuł   powrót do spisu treści czasopisma   następny artykuł

Sklep internetowy - sklep.gofin.plSklep internetowy - sklep.gofin.pl

Wydawnictwo Podatkowe GOFIN sp. z o.o., ul. Owocowa 8, 66-400 Gorzów Wlkp., tel. 95 720 85 40, faks 95 720 85 60